Kiedy i jak tynkować ściany?
- Written by Andrzej Zaitz
Tynkowanie ścian to ważny etap prac remontowych i budowlanych, którego celem jest ochrona budynku przed ogniem, szkodliwym działaniem wilgoci oraz zapewnienie przyjaznego mikroklimatu i estetycznego wyglądu ścian.
Oprócz wyboru właściwego tynku niezwykle istotne jest jego prawidłowe zastosowanie, co jest nie lada wyzwaniem. Okazuje się bowiem, że nakładanie oraz równanie tynków wymaga wprawy i cierpliwości, a więc wykonanie tego zadania warto powierzyć profesjonalnej firmie remontowo-wykończeniowej.
Kiedy i po co tynkować ściany?
W przypadku pomieszczeń suchych zwykle stosuje się tynki gipsowe, które można nakładać zarówno na beton komórkowy, jak również na pustaki i cegłę. Dzięki właściwościom higroskopijnym gipsu tynk pełni funkcję naturalnego regulatora wilgotności powietrza, a ponadto można liczyć na uzyskanie gładkiej powierzchni. Z kolei w pomieszczeniach o większej wilgotności sprawdzą się tynki cementowe lub cementowo-wapienne, które charakteryzują się dobrą paro przepuszczalnością, zapewniając ścianom oddychanie.
Zaprawę tynkarską można nakładać ręcznie za pomocą wałka lub mechanicznie, przy użyciu specjalnego agregatu. W przypadku tynków gipsowych stosuje się metodę jednowarstwową, a tynki cementowe i cementowo-wapniowe powinny być nanoszone dwukrotnie przy nierównej płaszczyźnie. Do tynkowania przystępuje się w przypadku zakończonych robót stanu surowego, ułożenia instalacji podtynkowych oraz zamurowania przebić i bruzd.
Jak tynkować ściany?
Jako że tynkowanie potrzebuje solidnej bazy, to konieczne jest wcześniejsze przygotowanie podłoża, które powinno byś suche, nieprzemarznięte, wolne od zanieczyszczeń i kurzu. W celu zapewnienia trwałości położonych tynków i zapobiegnięcia ich odpadaniu zaleca się dokładnie oczyścić ścianę, zagruntować ją i pozostawić do wyschnięcia. Zwarte, gładkie i mało nasiąkliwe powierzchnie wymagają gruntu zwiększającego przyczepność, a podłoże porowate i bardzo chłonne – gruntu wyrównującego. Grunt nanosi się pędzlem lub wałkiem. Po nałożeniu zaprawy równa się ją wstępnie łatą tynkarską typu H, a po związaniu wyrównuje się wszelkie nierówności łatą trapezową. Na koniec należy zatrzeć je pacą styropianową, filcową lub gąbkową. Proces tynkowania zaprawą składa się więc z nakładania, zaciągania, równania i gładzenia.
Nasza firma zajmuje się tynkowaniem zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych ścian, w budynkach mieszkalnych oraz usługowych. Zawsze stawaniany na wysoką jakość i zadowoleie klienta!